Karabasan Nedir? Kimlere Gelir?

Uykuyla uyanıklık hali arasında yaşanan geçici felç ve bu esnada görülen karanlık silüetler… ‘Karabasan’ın tıptaki karşılığı ‘izole uyku felci’. Peki kimlerde görülüyor?

Gündem Hit: 36351 / Yorum: 19 / 11 Kasım 2013 14:25
Karabasan Nedir? Kimlere Gelir?
-A +A

Uykuyla uyanıklık arasından birdenbire göğsünüze ağır bir yük binmiş gibi olur. Ne kadar çabalasanız da hareket edemezsiniz. Gözünüzü açabilirseniz eğer karanlık gölgeler görürsünüz. Bağırsanız da sesiniz çıkmaz. Halkın karabasan bilimin izole uyku felci uykunun REM yani rüya görülen döneminde karşılaşılan bir davranış bozukluğu. 

Uykunun REM sırasında, tüm çizgili kaslarda bir nevi felç ortaya çıkıyor. Kaslarda felç geliştiği için görülen rüyanın içeriğine göre el-kol hareketleri baskılanıyor. El kol hareketlerinin baskılanması aslında kötü değil aksine iyi birşey. Aksi durumda kişinin kendine zarar vermesi kaçınılmaz olur.

Kişi uyanmadan önce kaslardaki felç çözülür. Bazı durumlarda ise kişi felç çözülmeden uyanıyor. Bu süreçte yaşadığı panik halüsinasyonlar görmesine panik atak geçirmesine neden oluyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Aylin Aksoy Çoban, “Çalışanlar iş stresi yüzünden daha sık karabasan yaşıyorlar. Bunun en önemli tetikleyici nedeni ise uyku düzensizliğidir.

Uyku düzeni bozuk olanlarda, vardiyalı çalışanlarda, depresyon hastalarında, bazı ilaçları kullananlarda daha sık görülüyor” diyor. Karabasan hakkında merak edilen soruları yanıtlayan Dr. Aylin Aksoy Çoban, şu bilgileri veriyor.

KARABASAN NASIL OLUŞUYOR?

Beyin uyurken vücut kasları da uykudadır. Uyuyan bir insanın kolunu kaldırıp bıraktığınızda kolu düşer çünkü kaslar aslında felç konumundadır. REM uykusu sırasında beyin bazen birden uyanıyır, ancak bu uyanma kaslarda olmaz. Kaslar felç durumunda kalır ve beynin uyanıklığına eşlik edemez. Uyanan kişi sanki vücudunun üzerinde biri oturmuş ya da ağırlık çökmüş gibi hisseder.

Aslında o anda olan durum kişinin kaslarını kıpırdatamaması sonucu hissettiği felç durumudur. Beyni uyanan kişi bedeni ve kasları tam olarak uyanmadığından hareket edemez, konuşamaz. Çoğu zaman bunu yaşayan kişiler korku ve endişeye kapılırlar. Uyku felci birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir.

UYKU FELCİNİN NEDENLERİ NELERDİR? 

Kaslardaki bu geçici felç durumu aslında koruyucudur,çünkü REM uykusunda rüya görürüz. Rüyada koşarız, zıplarız ve bazen uçarız. Rüya sırasında yaptığımız hareketleri gerçekte de yapmamamız için kaslarımızda geçici felç durumu meydana gelir. Bu sayede rüyada koşarken koşma hareketini yapmamış oluruz. Bu sırada beynin uyumaya devam etmesi gerekirken bir anda uyanır.

YATIŞ POZİSYONU ÖNEMLİ 

Değişik çalışmalar çoğu insanın başka bir uyku patolojisi yaşamadığı halde hayatlarında en az bir kez uyku felci yaşadığını göstermektedir. Bazı çalışmalarda değişik faktörler suçlanmıştır. Örneğin; sırtüstü yatmak, düzensiz uyku saatleri, aşırı stres, bazı ilaç tedavileri (alerji ilaçları ve bazen uyku amaçlı alınan ilaçlar), uyku öncesi açlık

IŞIK KARABASANI ÇAĞIRIR 

Uyku ortamının düzeninde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ortamın ışıksız olmasıdır. Işıkla uyumak uykunun kalitesini azaltan bir unsurdur. Işık açık uyumak, fazla ışık veren gece lambası kullanmak uykunun derinliğini etkiler, düşünülenin aksine karabasan ya da diğer uyku bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olur.

Yatmadan kısa süre önce yenilen yemek, atıştırmak uyku kalitesini bozacaktır. Mide doluyken yatar pozisyona geçmek reflü riskini de artırır. Bu nedenle uyku zamanına yakın yemek yememek gerekir. Uyku saati ile yemek saati arasında en az iki saat olmalıdır.

DÜZENLİ UYKUNUN KARABASAN TEDAVİSİNDEKİ ÖNEMİ NEDİR?

Günde en az 7-8 saat uyunmalıdır. Daha az süre uyuyup yettiğini iletenler olur, ancak baktığınızda az uyuyanlarda karabasan sıklığı daha fazladır. Düzenli uyku karabasan tedavisinin en önemli ayağıdır. Düzenli uyku kişinin derin uyku kalitesine yansır ve ani uyanmaların önüne geçer.

TEDAVİSİ VAR MI 

Ailede öykü varsa, başka uyku bozuklukları eşlik ediyorsa ya da uyku sırasında apne dediğimiz soluk alıp vermenin durması da gözleniyorsa, kişi uyku laboratuarına yönlendirilerek uyku EEG’si ile izlenir. Beyin dalgaları ve uyku bozukluğu çeşidi belirlenir. Tek bir uyku bozukluğu çeşidi varsa buna gerek kalmadan sadece ilaç tedavisi ile uyku düzenlenir.

Depresyon gibi psikiyatrik hastalıklar da uyku bozukluklarını tetikler. Yapılacak psikiyatrik muayene sonucunda düzenlenecek antidepresan tedavi ve uyku düzenleyici tedavi bu sorunu tamamen ortadan kaldırır. Altta yatan psikopatoloji ilaçla düzenlenmeden yapılacak terapi her zaman yeterli olmayabilir. Kişinin yaşamındaki çatışmaları terapi ile çözümlemek iyi bir destekleyici durumdur ancak bu fiziksel problemin tedavisinde her zaman yeterli olmayabilir.

KARABASANIN İLACI VAR 

Uykuya geçişi sağlayan, REM-Non-REM döngüsünü bozmayan, derin uyku kalitesini artıran ilaçlar tedavide kullanılır. İlaçların etkileri ya da yan etkileri çok subjektiftir. Kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle hiçbir ilaç doktor tavsiyesi ya da doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

GECEDE BİRDEN FAZLA YAŞIYORSANIZ DİKKAT

Stresli yaşam koşullarında birkaç gecede bir tekrarlayabilir. Nadiren de olsa bu durumu her gece yaşayan kişiler de olmaktadır. Aynı gecede birkaç kez bile yaşanabilir. Etkisi saatler sürebilir. Bu sıklıkta yaşanan uyku felci yaşam kalitesini bozduğundan hemen doktora başvurulmalıdır. Ayrıca eşlik eden halüsinasyonlar varsa muhakkak yardım alınmalıdır.

Kaynak : Akhisar Objektif Haber

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Serhat Alp

07:44 2 Eylül 2014

20 yaşıma kadar böyle bir durumla hiç karşılaşmadım ne olduysa 20 den sonra geldi oysa ki ben karabasan gördüm diyenlere gülüyodum ben niye görmüyorum diye merak ediyordum sonra durduk yere ard arda bu durumla karşı karşıya kaldım berbat bişe Allah düşmanıma bile vermesin hatta bu gece bile gördüm uyandıktan sonra bu saate kadar da hiç yatmadım bıktım sürekli bu piskolijide olmaktan, bende olay şöyle vuku bulyo; önce kulağım çınlıyo once kısık bi tonda sonra ise başımı çatlatıcak derece de şidettli oluyo bu arada da rüyamda karartılar görüyorum bugün ki rüyamda daha netti yattığım odadaki kanpede ayaklarının üstüne çömelmiş saçları uzun insan suretinde bi karartı gördüm rüyamde el feneride vardı bıktım neyse artık görüp kurtliyim şunun yüzünü diyip yakmya çalıştysamda el feneri yanmadı sonra bn uyandğmı düşndğüm anda bi baktım tekrar rüyadayım ve bn uyandım sandıkça bu devam ettim en son uyandğımda bile şüpheye düştüm acaba uyankmıyım diye ve doğrulmıyosun bi sürü dua sure okuyorum
1000

ŞEYMA MUTLU

17:55 31 Ağustos 2014

bu bilgiler bana oldukça yol gösterdi.dün gece yaşadım bu olayı. okuyunca rahatladım Allah doktorlarımızı BİZDEN EKSİK ETMESİN, TŞKKRLER...
1000

BÜŞRA MTLU

20:25 23 Ağustos 2014

ÖYLE BİHALDEYDİMKİ SENİN YORUMUNU OKUMADAN ÖNCE KORKUDAN AĞLIYODUM .SEN BENİ ÜLDÜRDÜN ALLAHDA SENİ GÜLDÜRSÜN.BÜTÜN YORUMLAR Bİ YANA SENİNKİ TERAPİ GİBİ GELDİ.
1000

Murat Can Dikbaş

23:43 18 Ağustos 2014

benımde bır arkadasıma cıkıyo haftada 4-5-6-7 kez cıkıyo arkadasım onu hep goruyo ılk gordugunde cook korkmustu ama artık korkmuyo eskısı gıbı dedı bır gun bunu gordum sankı ellerını yan durmus bırı yukarda bırı asagıda artık eskısı gıbı korkmuyo bır sabah uyandıgında annesıyle kavga edecektı az kalsın ınanın ama eger karsınızada cıkmasını ıstemıyorsanız hep komık seyler dusunun ınan bana guvenın ornegın saban recep ıvedık gıbı seyler aklınızda hayal edınn ınanın ancak bu sekıl kurtulabılırsınız.... Ben 15yasındayım sımdı sımdıye kadar benım karsıma cıkmamıstı anlatıklarına gore cok kotu bısey ınanın kıı ALLAH HEPIMIZI korusun aynen soyledıklerımı yapın sıze hıcc bısey olmaz yalan yok bende korktum hep aklımda komık seyler dusunuyorum ben ama belkı sızde korkuyorsunuz normaldır cunku korkmak ayıp degıldır ınanın soyledıklerımı yapın sıze hıc bısey olmaz ama tabı sızde ıstersenız
1000

lorin çelik

12:54 13 Temmuz 2014

gerçektenmi sinem
1000

lorin çelik

10:41 8 Ağustos 2014

gerçektenmi sinem
İlk Sayfa 1 2 3 4 Son Sayfa
Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 Bereket Ajans - Tüm Hakları SaklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı